Sve što treba da znate o držanju papagaja kao kućnih ljubimaca
Sve što treba da znate o držanju papagaja kao kućnih ljubimaca. Ispunjen korisnim savetima, iskustvima i trikovima za brigu o ovim pametnim pticama.
Uvod u svet papagaja
Papagaji su fascinantne ptice koje sve češće postaju članovi naših porodica. Sa svojom inteligencijom, živahnim karakterom i sposobnošću imitiranja ljudskog govora, ove ptice donose radost i život u svaki dom. U ovom članku ćemo istražiti sve aspekte brige o papagajima, od izbora vrste do svakodnevnih izazova sa kojima se suočavaju vlasnici.
Popularne vrste papagaja za kućne ljubimce
1. Nimfe (Nymphicus hollandicus)
Nimfe su jedne od najpopularnijih vrsta papagaja za početnike. Ove australijske ptice su srednje veličine, mirnog temperamenta i relativno lako se pripitomljavaju. Karakteristične su po svojoj ćubi koja pokazuje raspoloženje ptice - uspravljena kada je ptica uzbuđena ili uplašena, a opuštena kada je mirna.
"Imam nimfu već par meseci, još uvek ne znam da li je muška ili ženska ptica. Ima narandžaste obraze i tu par mrljica sivih kod oka i kod obraza. Čubica mu je žuta, takodje i glava mu je žuta, krila šarena, sivo-bela."
2. Tigrice (Melopsittacus undulatus)
Tigrice su male, živahne ptice koje su idealne za one koji tek počinju sa držanjem papagaja. Iako ne govore toliko dobro kao neke veće vrste, mogu naučiti nekoliko reči i melodija. Žive u proseku 5-10 godina.
"Moja tigrica kada menja perje, mogu slobodno jastuk da napravim! A o razbacivanju hrane i da ne pričam. Po ceo dan idem sa ručnim usisivačem."
3. Mali Aleksandar (Psittacula krameri)
Mali Aleksandar je srednje veliki papagaj poznat po svojim govornim sposobnostima. Kaže se da su "prave male pričalice" i da se lako pripitomljavaju kada su mladi. Ovi papagaji su veoma aktivni i zahtevaju dosta pažnje.
"Mali Aleksandar je veoma miran, kažu da su prave male pričalice i da se daju lako pripitomiti kad su mladi, a nisu ni mnogo veliki a ni mali."
4. Rozela (Platycercus)
Rozele su prelepe ptice živih boja, ali su generalno manje prilagodljive za držanje kao kućni ljubimci u poređenju sa nimfama ili tigricama. Bolje se slažu sa drugim rozelama nego sa ljudima.
Priprema doma za papagaja
Izbor kaveza
Kavez treba biti dovoljno velik da ptica može da raširi krila i leti unutar njega. Što je veći kavez, to bolje. Za tigrice i nimfe minimalna veličina bi trebala biti 50x50x50 cm, dok za veće vrste poput malog Aleksandra treba znatno veći kavez.
"Kupili smo ručni usisivač za koji smo se složili da nema svrhu, tako da bi kupovina papagaja bio odličan potez - moram nekako da uposlim taj usisivač!"
Opremanje kaveza
U kavez treba staviti:
- Dve hranilice (za hranu i vodu)
- Različite prečke različitih debljina
- Igračke za papagaje
- Kupatilo za ptice (posudu sa vodom za kupanje)
- Sipinu kost za oštrenje kljuna
"Imam problem sa papagajem koji uništava sve po kavezu - pokidao je ogledalce, izbacuje pojilicu sa vodom van kaveza, polomio je ne znam koju po redu hranilicu, bukvalno je izgrickao na sitne delice!"
Ishrana papagaja
Osnova ishrane većine papagaja su smeše zrna specijalno formulirane za njihovu vrstu. Osim toga, papagaji treba da dobijaju sveže voće i povrće, kao i dodatke poput minerala i vitamina.
Šta smeju da jedu papagaji?
- Jabuka
- Kruška
- Šargarepa
- Zelena salata
- Krastavac
- Paprika
- Kuvano jaje (povremeno)
Šta ne smeju da jedu papagaji?
- Avokado
- Čokolada
- Kafein
- Alkohol
- Slane grickalice
- Hleb u velikim količinama
"Moj papagaj obožava beli luk! Sinoc sam ga zatekla kako mi krade iseckani jer sam spremala urnebes, a posle je zabo kljun u činju i jeo ga sa sve sirom i alevom paprikom!"
Pripitomljavanje i obuka papagaja
Proces pripitomljavanja papagaja zahteva strpljenje i doslednost. Evo nekoliko koraka za uspešno pripitomljavanje:
- Dajte ptici vremena da se navikne na novu okolinu (1-2 nedelje)
- Polako se približavajte kavezu i pričajte mirnim glasom
- Ponudite poslastice kroz rešetke kaveza
- Kada ptica počne da uzima hranu iz vaše ruke, pokušajte da je naviknete da stoji na vašoj ruci
- Vremenom možete početi da je pustite iz kaveza pod nadzorom
"Imam tigricu već 5 meseci i papagaj je težak namćor. U početku nije hteo da izađe iz kaveza uopšte, držali smo ga non-stop otvorena vrata od kaveza. Malo kasnije je krenuo da izlazi jer smo mu hranu stavili napolje."
Kako naučiti papagaja da ne vrši nuždu svuda po kući?
Postoji nekoliko metoda za obuku papagaja gde sme da vrši nuždu:
- Posmatrajte pticu i kada vidi da će da vrši nuždu, brzo je prebacite na određeno mesto (npr. kavez)
- Kada ptica vrši nuždu na željenom mestu, nagradite je poslasticom
- Postavite poseban pesak na dno kaveza koji apsorbuje nuždu
"Čitala sam na internetu da je moguće naučiti papagaja da obavlja nuždu samo u kavezu. Otprilike se uči kao i pas - staviš ga na kavez dok se ne iskaka, a zatim ga puno pohvališ i daš mu omiljenu poslasticu."
Zdravlje i najčešći problemi
Znaci zdrave ptice:
- Čiste, svetle oči
- Čisto disanje bez zvukova
- Odgovarajuća težina (ne previše mršava niti debela)
- Normalan apetit
- Čisto i uredno perje
- Normalna stolica (ne previše vodenasta niti suviše čvrsta)
Znaci bolesne ptice:
- Promukao ili promenjen glas
- Gubljenje apetita
- Letargija ili neobična mirnoća
- Neuredno perje
- Tečna ili promenjena stolica
- Teško disanje
"Meni je moj papagaj danas nešto čudan - ceo dan je na jednoj prečki, samo se malo ljulja. Deluje normalno, veselo, pevuši, cvrkuće, sredjuje perje, ali ništa nije jeo danas i mnogo se plašim da nije bolestan."
Mitarenje
Mitarenje je normalan proces u kome ptice menjaju perje. To se obično dešava jednom godišnje i može trajati nekoliko nedelja. Tokom mitarenja, ptice mogu biti malo razdražljive i češati se više nego inače.
"Moja tigrica se puno češka. Prošlo je mitarenje, jede semenke, jabuku, narandžu, kupa se, ali se opet baš češka. Imate li neki predlog?"
Životni vek papagaja
Životni vek papagaja varira u zavisnosti od vrste:
- Tigrice: 5-10 godina
- Nimfe: 10-15 godina
- Mali Aleksandar: 20-30 godina
- Sivi papagaj: 40-60 godina
- Ara: 50-80 godina
"Imam zakoa sivog afričkog papagaja star je 33 godine i isto toliko je kod mene. Više ga i ne gledam kao pticu jer, verovali ili ne, pričam sa njim kao sa bilo kojom drugom osobom. Mnogo je pametan i mnogo lud!"
Česta pitanja o papagajima
1. Kako odrediti pol papagaja?
Kod nekih vrsta poput tigrica, mužjaci i ženke se razlikuju po boji nosa (mužjaci imaju plavkast nos, ženke smeđkast). Kod drugih vrsta poput nimfi, mužjaci su obično življe obojeni i bolji u pevanju i govoru. Najsigurniji način je DNK test.
"Da li ženka tigrice nosi jaja? Po boji iznad kljuna trebalo bi da je ženka. Čitala sam da ženke nose jaja, ovaj moj papagaj ne nosi."
2. Da li papagaji mogu da žive sami?
Većina papagaja su društvene ptice i bolje im je u paru, ali ako im vlasnik posvećuje dovoljno pažnje, mogu živeti i sami. Ženke češće imaju problema sa samocom nego mužjaci.
3. Da li je papagaj dobar izbor za decu?
Manje vrste poput tigrica i nimfi mogu biti dobar izbor za decu uz nadzor odraslih. Veće vrste koje snažno ujedaju možda nisu najbolji izbor za malu decu.
"Kažu da papagaji prave veliku prašinu mašući svojim krilima i da nisu dobri za malu decu zbog s